شماره مجوز: 1301550312311

فستیوال رنگ استانبول/ فرصتی برای شادمانی

نیلوفر طاهری
1 سال پیش
266 بازدید
0 0
فستیوال رنگ ترکیه یکی از فستیوال ها و جشن های مهم رنگ در دنیا به شمار می رود که می تواند فرصتی مناسب برای هیجان وشادمانی باشد و خاطره ای بی نظیر برایتان به یادگار بگذارد. با ما در این مطلب همراه باشید تا با جزئیات و چگونگی برگزاری این جشنواره آشنا شوید.

جشن هولی یا فستیوال رنگ واقعا نام جذاب و هیجان انگیزی دارد چه برسد به خود فستیوال که بی اندازه سرگرم کننده، لذت بخش و شادی آور است.این فستیوال به نام همدلی و عشق نیز معروف است. جشنی به دور از رنجش ها، تنش ها و احساسات منفی. در روز جشن هولی مردم به همراه خانواده گرد هم جمع می شوند و با رنگ ها فضایی بی نظیر می سازند. گویی خودشان به تندیس ها و پیکرهایی تازه بدل می شوند. مجسمه های رنگی که جان دارند و به دور از هر گونه کینه و نفرت در کنار هم می رقصند، می آشامند و برای داشتن لحظاتی شگفت انگیز از عشق و مهربانی با هم متحد می شوند. افرادی که همدیگر را نمی شناسند ولی گویا سالهاست که در کنار هم زندگی کرده اند. فستیوال هولی هرساله در کشورها ی مختلفی برگزار می شود. در بعضی از کشورها یک روز و در برخی دیگر به مدت دو روز جشن ادامه دارد.

وجود رنگ در زندگی انسان ها همواره نشاط و شادابی و سرزندگی را به همراه می آورد و تاثیر به سزایی بر خلق و خوی آدم ها دارد. بنابراین شک نکنید که شما بعد از شرکت در جشن رنگ دیگر آن انسان قبلی نخواهید بود و دستاورد تازه ای خواهید داشت.

فستیوال رنگ در کشور ترکیه، هند، امارات، ارمنستان، آلمان و بسیاری دیگر از کشورها برگزار می شود. در جشن هولی، هر رنگ نمادی می باشد. رنگ زرد نماد ( سلامتی و آرامش و دانش )، رنگ سبز نماد (برداشت محصول و شادی ) ، رنگ قرمز ( عشق و باروری )، آبی ( جاودانگی، شجاعت و اراده )، نارنجی ( شروعی تازه و پرشور)، و بنفش و صورتی نماد ( ثروت و عظمت) می باشد. معمولا رنگ ها در کشور هندوستان ساخته شده و به دیگر کشورها برای استفاده در فستیوال رنگ فرستاده می شود، رنگ ها، طبیعی و ارگانیک بوده و قابل شستشو می باشند و ضرری برای پوست و مو و مجاری تنفسی ندارند.

در بعضی از کشورها در روز قبل از شروع جشن رنگ،آتشی در شهر روشن می شود که نماد پیروزی خوب بر بد است و سپس در روز بعد جمعیت زیادی از زنان و مردان به همراه توپک و پودرهای رنگی به محل برگزاری جشنواره می آیند و به دور از هر گونه دشمنی و کینه شروع به جشن و پایکوبی می کنند و تا پایان همان روز به رقص و پرت کردن رنگ ها مشغول می شوند.

جشنواره رنگ در هر کشور تاریخچه خاص خود را دارد و در بعضی از کشورها هم عمر چندانی ندارد و بابت شادی و اتحاد مردم برگزار می شود اما به طور کلی پیروزی نور بر تاریکی، پشت سر گذاشتن زمستان و سرما و استقبال و ستایش بهار، علت برگزاری آن است. دور شدن از تاریکی ها و آغاز گرما و سرسبزی و باروری طبیعت شاید از دیگر اهداف جشن هولی باشد. افسانه های باستانی بسیاری در کشور هند وجود دارد که آنها را سرآغاز جشن رنگ می دانند.

” نگاه کن جشن باشکوه کوپید را که چگونه کنجکاوی ها را بر می انگیزد، زمانی که آب قهوه ای رنگ به روی مردم محلی ریخته شده و آن ها مشغول رقص و پایکوبی می شوند. زرد مایل به قرمز و گرد و غبار با حرکت کمرها بر هوا بلند می شوند و عطری در فضا پدید می آورند” این متن زیبا از نمایشنامه‌ای به زبان سانسکریت و از زبان هارشا (Harsha) پادشاه آن زمان هند باقی مانده است.این نوشته ها نشان می‌دهد که جشن رنگ، قدمتی هزاران ساله داشته و می توان گفت این جشن از افسانه‎‌های قدیمی هندوستان الهام گرفته شده است. در افسانه ای دیگر آمده است که کریشنا یکی از خدایان این سرزمین به دلیل خوردن شیر مسموم در کودکی پوستش به رنگ آبی تغییر می کند. کریشنا در نوجوانی عاشق دختری به نام رادا می شود اما به دلیل رنگ پوستش، رادا به او جواب منفی می دهد تا اینکه مادرش برای حل مشکل به کریشنا پیشنهاد می‌دهد هر رنگی را که می‌خواهد به صورت رادا بپاشد. بدین ترتیب پیوند میان رادا و کریشنا برقرار شده و همین اتفاق سرآغاز فستیوال هولی یا جشن رنگ‌ها در هند می شود. این داستان ها در کنار روایت هایی دیگر، نشانه هایی ازسرچشمه جشن هولی است. هرچند تا به امروز دلیل موثقی برای اثبات آنها وجود ندارد و همان رمز و رازآلودگی آن هیجان انگیز است. 

فستیوال رنگ در استانبول:

فستیوال رنگ در ترکیه یکی از فستیوال ها و جشن های مهم رنگ در دنیا به شمار می رود که می تواند فرصت مناسبی برای کسب تجربه به یاد ماندگی رنگ پاشی باشد.این جشن باشکوه در فضای باز استانبول به نام لایف پارک برگزار می شود. در این روز افراد بسیاری از کشورهای مختلف به خصوص ایران به استانبول سفر می کنند تا در مراسم رنگ پاشی که با برنامه های جانبی مانند رقص، زومبا، یوگای رنگ و غیره است شرکت کنند.یک جشن بسیار رنگارنگ و شاد درست شبیه جشن های رنگ در دیگر کشورها و به خصوص هندوستان، فستیوال هولی حس شادی، اتحاد، صلح، خوشحالی و هیجان و تمام احساسات خوب دیگر را به شرکت کنندگان منتقل می کند. شرکت کنندگان در این جشن با رنگ ها بازی می کنند و خاطره ای خوش برای خود و خانواده شان و حتی کسانی که نمی شناسند به یادگار می گذارند.

اگر آنقدر جشن رنگ برایتان جذاب شده که تصمیم دارید در فستیوال رنگ ترکیه شرکت کنید، یادتان باشد که معمولا نیازی به بردن لباس مخصوص برای جشن ندارید. چرا که در اکثر مواقع به تمام شرکت کنندگان، تیشرت مخصوص سفید رنگ و پودرهای رنگی داده می‌شود تا رنگ‌ها روی پیرهن‌های یکدست شرکت کنندگان جلوه جذابتری داشته باشند. اما از آنجایی که تهیه لباس‌های دیگری مثل شلوار یا کفش به پای خودتان است، بهتر است که از پوشیدن لباس‌های نو یا گران خودداری کنید تا در حین رنگ پاشی و شادی در جشن، خراب شدن لباس گران قیمت خود نباشید.

ممکن است که در این مراسم پودرهای رنگی از چپ و راست به سمتتان روانه شوند و هیچ راه فراری از رنگ‌ها نیست. پس اگر چشمانتان نسبت به عوامل خارجی حساس هستند، حتما بیشتر مواظب آنها باشید تا پودر رنگی داخل آنها نشود. از طرفی دیگر، ممکن است که این پودرهای رنگی برای افراد مبتلا به مشکل تنفسی آزاردهنده باشند. پس در صورت شرکت در جشن رنگ ها حتما مراقبت خودتان باشید.

 شاید برخی تا به حال تصور می کردند که شادترین و مهیج‌ترین جشنواره جهان که مملو از رنگ و انرژی است در هند برگزار می شود اما بهتر است بدانید که یکی از پرشورترین جشنواره‌های رنگ در دنیا در کنار تنگه زیبای بسفر و شهر رویایی استانبول برگزارمی شود که قطعا حال و هوای دیگری دارد.

جشن هولی استانبول بر پایه سه اصل اساسی صلح، اتحاد و شادی برگزار می‌شود و دلیل این که این سه اصل از سمبل‌های آن هستند، این است که مردم در این فستیوال پیوند دوستی با هم می بندند و به دور از رنگ و نژاد و زبان به رقص و پایکوبی و شادی می پردازند. تصورش را بکنید که در جشنی شرکت کرده‌اید که قرار است با افرادی شادی کنید که نه تا به حال آنها را دیده‌اید نه می‌شناسیدشان، به نظرتان این زیبا نیست!

معمولا مدت زمان جشن هولی حدود هشت ساعت است و گاهی تا شب ادامه می یابد. همچنین لازم به ذکر است که ورود افراد زیر 18 سال و کودکان به این جشن مجاز نیست. 

از یاد نبرید که بلیط های جشن رنگ زود به پایان می رسد. پس تاریخ دقیق آن را به خاطر بسپارید و زودتر اقدام به خرید نمایید. برای تهیه بلیط فستیوال رنگ استانبول اینجا کلیک کنید. ( ظرفیت محدود )

 

 

 

 منبع: تحریریه تفریح نت
ارسال نظر